Covergirl Classic Field

9:37 PM

The field for the 2011 Covergirl Classic has been released on the official USA Gymnastics website. Am looking forward to the field for this event - expect some tough competition in both the Senior and Junior Individual fields. Firstly, lets hope that this competition marks the beginning of successful comebacks for both Shawn Johnson and Chellsie Memmel. Plus, I cannot wait to see McKayla Maroney, the Caquatto sisters, Anna Li, Alexandra Raisman, Samantha Shapiro, Alicia Sacramone, Jordyn Wieber, Sabrina Vega, Casey Jo Magee, Rebecca Bross, Sophia Lee, Grace McLaughlin, Mckenzie Wofford, Gabrielle Douglas and Jessica Howe in action for the Seniors! In terms of the Juniors, look out for Mary Maxwell, Kyla Ross, Polina Shchennikova, Lauren Marinez, Keely McNeer, Madison Desch, Amelia Hundley, Lexie , Alexandra Marks, Elizabeth Price, Kennedy Baker, Simone Biles, Mackenzie Brannan, Peyton Ernst, Ericha Fassbender, Ariana Guerra, Veronica Hults, Katelyn Ohashi, Samantha Partyka, and Jordan Stavrou.


The competition will take place on the 23rd July at the UIC Pavilion in Chicago Illinois. Coverage of the event will be aired live on Universal Sports from 8pm to 10pm E.T. The US Challenge will take place on the Friday the 22nd starting at 1pm C.T. and also on the 24th of July starting at 10am C.T. The Junior International competition will begin at 11.30am C.T. on the 23rd of July and the Senior International division will start at 7pm C.T.


PARTICIPANTS:

SENIOR INTERNATIONAL:



  • Sophina DeJesus (SCEGA Gymnastics/Temecula, California)


  • McKayla Maroney (All Olympia Gymnastics/Laguna Niguel, California)


  • Jaclyn McCartin (West Coast Elite Gymnastics/West Covina, California)


  • Hallie Mossett (West Coast Elite Gymnastics/Los Angeles, California)


  • Brandie Jay (GK Gymnastics/Fort Collins, Colorado)


  • Aja-Monet Sims (Brandy Johnson's Global Gymnastics/Orlando, Florida)


  • Bridgette Caquatto (Legacy Elite Gymnastics LLC/Naperville, Illinois)


  • Mackenzie Caquatto (Legacy Elite Gymnastics LLC/Naperville, Illinois)


  • Anna Li (Legacy Elite Gymnastics LLC/Aurora, Illinois)


  • Shawn Johnson (Chow's Gymnastics and Dance Institute/West DesMoines, Iowa)


  • Alexandra Raisman (Brestyan's American Gymnastics/Needham, Massachusetts)


  • Alicia Sacramone (Brestyan's American Gymnastics/Winchester, Massachusetts)


  • Jordyn Wieber (Gedderts Twistars USA/DeWitt, Michigan)


  • Jessie DeZiel (Twin City Twisters/Rogers, Minnesota)


  • Claire Boyce (Texas Dreams Gymnastics/Lee's Summit, Missouri)


  • Sabrina Vega (Dynamic Gymnastics/Carmel, New York)


  • Amanda Jetter (Cincinnati Gymnastics/Milford, Ohio)


  • Casey Jo Magee (Capital Gymnastics Super Center/Eugene, Oregon)


  • Lauren Beers (Southern Tier Gymnastics/Warren Center, Pennsylvania)


  • Rebecca Bross (WOGA Gymnastics/Plano, Texas)


  • Jessica Howe (WOGA Gymnastics/Plano, Texas)


  • Sophia Lee (WOGA Gymnastics/Plano, Texas)


  • Grace McLaughlin (WOGA Gymnastics/Allen, Texas)


  • McKenzie Wofford (Zenith Elite Gymnastics Academy/McKinney, Texas)


  • Gabrielle Douglas (Chow's Gymnastics and Dance Institute/Virginia Beach, Virginia)


  • Chellsie Memmel (M and M Gymnastics/West Allis, Wisconsin)

JUNIOR INTERNATIONAL:



  • Stefani Catour (Desert Lights Gymnastics/Phoenix, Arizona)

  • Mykayla Skinner (Desert Lights Gymnastics/Gilbert, Arizona)

  • Mary Maxwell (Texas Dreams Gymnastics/Elk Grove, California)

  • Kyla Ross (Gym-Max Gymnastics/Aliso Viejo, California)

  • Claire Hammen (GK Gymnastics/Loveland, Colorado)

  • Polina Shchennikova (International Gymnastics Academy of the Rockies/Colorado Springs, Colorado)

  • Bridget Dean (Orlando Metro/Cape Coral, Florida)

  • Lauren Marinez (Orlando Metro/Orlando, Florida)

  • Amanda Huang (Northwind Gymnastics Center Inc./Roswell, Georgia)

  • Keely McNeer (Gymsports America and Miss Kim's Gymnastics/West DesMoines, Iowa)

  • Madison Desch (Great American Gymnastics Express/Lenexa, Kansas)

  • Brenna Dowell (Great American Gymnastics Express/Odessa, Missouri)

  • Sarah Finnegan (Great American Gymnastics Express/St Louis, Missouri)

  • Ashley Foss (North Stars Gymnastics Academy/Towaco, New Jersey)

  • Nichelle Christopherson (Byers Gymnastics Center - Elk Grove/Reno, Nevada)

  • Brianna Brown (Cincinnati Gymnastics/West Chester, Ohio)

  • Nia Dennis (Buckeye Gymnastics/New Albany, Ohio)

  • Amelia Hundley (Cincinnati Gymnastics/Hamilton, Ohio)

  • Lexie Priessman (Cincinnati Gymnastics/Cincinnati, Ohio)

  • Alexandra Marks (Dynamo Gymnastics/Cushing, Oklahoma)

  • Elizabeth Price (Parkettes National Gymnastics Center/Coopersburg, Pennsylvania)

  • Meredith Sylvia (Parkettes National Gymnastics Center/Macungie, Pennsylvania)

  • Ashley Szafranski (Parkettes National Gymnastics Center/Orefield, Pennsylvania)

  • Kennedy Baker (Texas Dreams Gymnastics/Flower Mound, Texas)

  • Simone Biles (Bannon's Gymnastix Inc/Spring, Texas)

  • Mackenzie Brannan (Capital Gymnastics Super Center/Austin, Texas)

  • Peyton Ernst (Texas Dreams Gymnastics/Coppell, Texas)

  • Ericha Fassbender (Stars Gymnastics Training Center - Houston/Katy, Texas)

  • Ariana Guerra (Stars Gymnastics Training Center - Houston/League City, Texas)

  • Veronica Hults (Texas Dreams Gymnastics/Allen, Texas)

  • Bailie Key (Texas Dreams Gymnastics/Coppell, Texas)

  • Nicole Lehrmann (Capital Gymnastics Super Center/Cedar Park, Texas)

  • Shannon McNatt (Stars Gymnastics Training Center - Houston/Houston, Texas)

  • Katelyn Ohashi (WOGA Gymnastics/Plano, Texas)

  • Samantha Partyka (Champions Gymnastics/Katy, Texas)

  • Jordan Stavrou (Eagles Wings Athletics/Dallas, Texas)

  • Macy Toronjo (Texas Dreams Gymnastics/Huntsville, Texas)

  • Kiana Winston (Texas Dreams Gymnastics/Forth Worth, Texas)

JUNIOR PRE-ELITE:




  • Madison Howlett (SCEGA Gymnastics/Murrieta, California)


  • Olessia Dounaeva (Orlando Metro/Clermont, Florida)


  • Julianna Drapkin (Monmouth Gymnastics Academy Inc./Aberdeen, New Jersey)


  • Alonza Klopfer (North Stars Gymnastics Academy/Boonton, New Jersey)

HOPES:




  • Lauren Navarro (Gliders - Charter Oaks Gymnastics/La Verne, California)


  • Jasmine Vallejo (Precision Gymnastics/Fontana, California)


  • Jasmine Kaufman (LaFleur's Gymnastics Largo/St Petersburg, Florida)


  • Megan Skaggs (Gymnastics Academy of Atlanta/Marietta, Georgia)


  • Wesley Stephenson (Legacy Elite Gymnastics LLC/Plainfield, Illinois)


  • Abby Paulson (Twin City Twisters/Coon Rapids, Minnesota)


  • Sydney Doggette (Buckeye Gymnastics/Pickerington, Ohio)


  • Jenna Swartzentruber (Buckeye Gymnastics/Centerburg, Ohio)


  • Hope Maisado (Girls In Co-Operation Gymnastics Training Center Inc./Bethlehem, Pennsylvania)


  • Elena Spengler (Girls In Co-Operation Gymnastics Training Center Inc/Bethlehem, Pennsylvania)


  • Khyla Pottenger (Arete Gymnastics/Saratoga Springs, Utah)

You Might Also Like

0 comments