Saturday, April 19, 2014

2014 Women's European Championship in Artistic Gymnastics

The 2014 Women's Artistic Gymnastics European Championships will be taking place from the 12th to the 18th of May at the Arena Armeec Sofia Hall in Sofia, Bulgaria. Nominative registrations have been released and you can find the names below in the Subdivisions for Qualifications. For the full event programme see http://wag.sofiagymnastics2014.com/programme/programme-wag.html.

SENIOR QUALIFICATION:
SUBDIVISION I:
STARTING ON VAULT:
  • Dina Natalie Nygaard (NOR)
  • Nora Munkvold (NOR)
  • Katarina Nilsen Ronbeck (NOR)
  • Tiril Dovre (NOR)
  • Anna Marie Holmen Hansen (NOR)
  • Yuliya Inshina (AZE)
  • Marina Nekrasova (AZE)
  • Mariia Smirnova (AZE)
  • Anna Pavlova (AZE)
STARTING ON UNEVEN BARS:
  • Rosanna Ojala (FIN)
  • Anna Erika Pakkala (FIN)
  • Elina Ahmala (FIN)
  • Miina Kokkonen (FIN)
  • Paula Tiitta (FIN)
  • Jonna Adlerteg (SWE)
  • Emma Larsson (SWE)
  • Lovisa Estberg (SWE)
  • Kim Singmuang (SWE)
  • Nicole Wanstrom (SWE)
STARTING ON BALANCE BEAM:
  • Valentina Rashkova (BUL)
  • Ralitsa Mileva (BUL)
  • Monika Romanova (BUL)
  • Yanitsa Dobreva (BUL)
  • Albena Zlatkova (BUL)
  • Jana Sikulova (CZE)
  • Kristyna Palesova (CZE)
  • Petra Fialova (CZE)
  • Anna-Maria Kanyai (CZE)
STARTING ON FLOOR EXERCISE:
  • Angelina Kysla (UKR)
  • Krystyna Sankova (UKR)
  • Olena Vasylieva (UKR)
  • Olesya Sazonova (UKR)
  • Darya Matveyeva (UKR)
  • Valerija Grisane (LAT)
  • Diana Jerofejeva (LAT)
  • Sabine Gosa (LAT)
  • Anastasija Dubova (LAT)
  • Sabine Kornijanova (LAT)
SUBDIVISION II:
STARTING ON VAULT:
  • Conny Giussani (LUX)
  • Laura Svilpaite (LTU)
  • Vaida Zitineviciute (LTU)
  • Mette Hulgaard (DEN)
  • Michelle Vitting Lauritsen (DEN)
  • Mathilde Emilie Kirk (DEN)
  • Sarah Sanaya El-Dabagh (DEN)
  • Kirstine Dybdal Sondergaard (DEN)
STARTING ON UNEVEN BARS:
  • Teja Belak (SLO)
  • Sasa Golob (SLO)
  • Aleksandra Rajcic (SRB)
  • Tamara Mrdjenovic (SRB)
  • Ana Derek (CRO)
  • Ana Poscic (CRO)
  • Stella Petran (CRO)
  • Ema Kajic (CRO)
  • Petra Furac (CRO)
STARTING ON BALANCE BEAM:
  • Elisa Haemmerle (AUT)
  • Katharina Fa (AUT)
  • Olivia Jochum (AUT)
  • Hanna Grosch (AUT)
  • Jasmin Mader (AUT)
  • Giulia Steingruber (SUI)
  • Ilaria Kaeslin (SUI)
  • Laura Schulte (SUI)
  • Nadia Muelhauser (SUI)
  • Jessica Diacci (SUI)
STARTING ON FLOOR EXERCISE:
  • Vasiliki Millousi (GRE)
  • Maria Simou (GRE)
  • Evangelia Plyta (GRE)
  • Ioanna Xoulogi (GRE)
  • Maria Magdalini Trichopoulou (GRE)
  • Nato Dzidziguri (GEO)
  • Tamara Chachua (GEO)
  • Rafaella Zannettou (CYP)
SUBDIVISION III:
STARTING ON VAULT:
  • India McPeak (IRL)
  • Nicole Mawhinney (IRL)
  • Ellis O'Reilly (IRL)
  • Sarah Beck (IRL)
  • Ciara Roberts (IRL)
  • Agnes Suto (ISL)
  • Andrea Ingibjorg Orradottir (ISL)
  • Norma Dogg Robertsdottir (ISL)
  • Sigridur Hronn Bergthorsdottir (ISL)
  • Thelma Rut Hermannsdottir (ISL)
STARTING ON UNEVEN BARS:
  • Katsiaryna Fiadutsik (BLR)
  • Anastasiya Yekimenka (BLR)
  • Yuliya Khramiankova (BLR)
  • Natallia Karpovich (BLR)
  • Anastasiya Miklashevich (BLR)
  • Ana Filipa Martins (POR)
  • Diana Fromm Abrantes (POR)
  • Demet Mutlu (TUR)
  • Kamile Ahsen Goktekin (TUR)
STARTING ON BALANCE BEAM:
  • Dorina Boczogo (HUN)
  • Tunde Csillag (HUN)
  • Noemi Makra (HUN)
  • Boglarka Toth (HUN)
  • Eszter Romhanyi (HUN)
  • Marta Pihan-Kulesza (POL)
  • Katarzyna Iwona Jurkowska-Kowalska (POL)
  • Gabriela Weronika Janik (POL)
  • Alma Alexandra Kuc (POL)
  • Paula Plichta (POL)
STARTING ON FLOOR EXERCISE:
  • Barbora Mokosova (SVK)
  • Gaya Giladi (ISR)
  • Julia Bombach (NED)
  • Lisa Top (NED)
  • Lieke Wevers (NED)
  • Sanne Wevers (NED)
  • Vera van Pol (NED)
SUBDIVISION IV:
STARTING ON VAULT:
  • Elisabeth Seitz (GER)
  • Pauline Schaefer (GER)
  • Sophie Scheder (GER)
  • Kim Bui (GER)
  • Janine Berger (GER)
  • Aliya Mustafina (RUS)
  • Maria Kharenkova (RUS)
  • Alla Sosnitskaya (RUS)
  • Yekaterina Kramarenko (RUS)
  • Daria Spiridonova (RUS)
STARTING ON UNEVEN BARS:
  • Larisa Andreea Iordache (ROU)
  • Diana Laura Bulimar (ROU)
  • Andreea Eugenia Munteanu (ROU)
  • Alina Stanila (ROU)
  • Silvia Zarzu (ROU)
  • Laura Waem (BEL)
  • Lisa Verschueren (BEL)
  • Gaelle Mys (BEL)
  • Dorien Motten (BEL)
  • Lin Versonnen (BEL)
STARTING ON BALANCE BEAM:
  • Roxana Popa Nedelcu (ESP)
  • Cintia Rodriguez Rodriguez (ESP)
  • Claudia Colom Martin (ESP)
  • Laura Gamell Villa (ESP)
  • Ana Perez Campos (ESP)
  • Ruby Harrold (GBR)
  • Rebecca Tunney (GBR)
  • Rebecca Downie (GBR)
  • Hannah Whelan (GBR)
  • Claudia Fragapane (GBR)
STARTING ON FLOOR EXERCISE:
  • Marine Brevet (FRA)
  • Valentine Pikul (FRA)
  • Youna Dufournet (FRA)
  • Claire Martin (FRA)
  • Valentine Sabatou (FRA)
  • Vanessa Ferrari (ITA)
  • Erika Fasana (ITA)
  • Elisa Meneghini (ITA)
  • Giorgia Campana (ITA)
  • Martina Rizzelli (ITA)
JUNIOR QUALIFICATION:
SUBDIVISION I:
STARTING ON VAULT:
  • Tzuf Feldon (ISR)
  • Ofir Kremer (ISR)
  • Lior Hasan (ISR)
  • Yahali Shalit (ISR)
  • Roni Dagan (ISR)
  • Kitti Honti (HUN)
  • Boglarka Devai (HUN)
  • Julianna Csanyi (HUN)
  • Dora Szekely (HUN)
  • Zsofia Kovacs (HUN)
STARTING ON UNEVEN BARS:
  • Lana Voler (SLO)
  • Pia Belak (SLO)
  • Lara Omahen (SLO)
  • Neli Struc (SLO)
  • Alenka Pipus (SLO)
  • Victoria Schilling Gilberg (DEN)
  • Sara Strauss (DEN)
  • Julie Hog Krogsgaard (DEN)
  • Linnea Hoejer Wang (DEN)
  • Clara Dahl Meincke (DEN)
STARTING ON BALANCE BEAM:
  • Anastasiia Bolshova (AZE)
  • Aliaksandra Koshaleva (BLR)
  • Natallia Yakubava (BLR)
  • Valeryia Tsekhmistrenka (BLR)
  • Bianca Frysak (AUT)
  • Beatrice Stritzl (AUT)
  • Linda Hamersak (AUT)
  • Ceyda Sirbu (AUT)
STARTING ON FLOOR EXERCISE:
  • Casey Bell (IRL)
  • Niamh Rogers (IRL)
  • Hannah Morrison (IRL)
  • Emmeline Anghileri (IRL)
SUBDIVISION II:
STARTING ON VAULT:
  • Magda Robakidze (GEO)
  • Nicole Dunev (BUL)
  • Iliana Gevezova (BUL)
  • Magdalena Georgieva (BUL)
  • Greta Banishka (BUL)
  • Elizabet Vasileva (BUL)
STARTING ON UNEVEN BARS:
  • Martine Magnussen (NOR)
  • Solveig Merckoll Berg (NOR)
  • Malene Ravn Gundersrud (NOR)
  • Linn Finstad (NOR)
  • Martine Rustoen Skregelid (NOR)
  • Eva Perez Lopez (ESP)
  • Andrea Fernandez Marin (ESP)
  • Elena Casado Varela (ESP)
  • Ana Palacios Martin (ESP)
  • Paula Norberto Ferron (ESP)
STARTING ON BALANCE BEAM:
  • Gabriele Blazyte (LTU)
  • Agata Vostruchovaite (LTU)
  • Anastasia Theocharous (CYP)
  • Anna Fihlman (FIN)
  • Maria Monica Sileoni (FIN)
  • Anna Salmi (FIN)
  • Riina Kaleva (FIN)
  • Helmi Murto (FIN)
STARTING ON FLOOR EXERCISE:
  • Axelle Klinckaert (BEL)
  • Rune Hermans (BEL)
  • Cindy Vandenhole (BEL)
  • Jelle Beullens (BEL)
  • Nina Derwael (BEL)
  • Ellen Haavisto (SWE)
  • Emmy Haavisto (SWE)
  • Radoslava Kalamarova (SVK)
SUBDIVISION III:
STARTING ON VAULT:
  • Andrea Run Thorvaldsdottir (ISL)
  • Kristjana Yr Kristinsdottir (ISL)
  • Lilja Bjoerk Olafsdottir (ISL)
  • Nanna Gudmundsdottir (ISL)
  • Thelma Adalsteinsdottir (ISL)
  • Sara Sequeira Raposeiro (POR)
  • Mariana Pitrez de Carvalho (POR)
  • Catarina Cardoso Moreira (POR)
  • Mariana Diogo Braz Sustelo Marianito (POR)
STARTING ON UNEVEN BARS:
  • Aleksandra Kurcenko (LAT)
  • Alina Circene (LAT)
  • Dora Kranzelic (CRO)
  • Jana Vrsalovic (CRO)
  • Veronika Cenkova (CZE)
  • Julie Hajkova (CZE)
  • Marie Nevrklova (CZE)
  • Romana Majerechova (CZE)
  • Barbora Fiserova (CZE)
STARTING ON BALANCE BEAM:
  • Ekin Morova (TUR)
  • Cansu Altin (TUR)
  • Tutya Yilmaz (TUR)
  • Beyza Turkmen (TUR)
  • Sudenur Demir (TUR)
  • Zoi Toka (GRE)
  • Mina Gesthimani Vartholomaiou (GRE)
  • Christina Kiosi (GRE)
  • Evangelia Monokrousou (GRE)
STARTING ON FLOOR EXERCISE:
  • Maria Bieda (POL)
  • Wiktoria Lopuszanska (POL)
  • Klara Kopec (POL)
  • Giada Grisetti (SUI)
  • Thea Brogli (SUI)
  • Gaia Nesurini (SUI)
  • Anja Schwarz (SUI)
  • Rebekka Schuster (SUI)
SUBDIVISION IV:
STARTING ON VAULT:
  • Loan His (FRA)
  • Camille Bahl (FRA)
  • Marine Boyer (FRA)
  • Juliette Bossu (FRA)
  • Oceane Pause (FRA)
  • Wendy De Jong (NED)
  • Dyonnailys Supriana (NED)
  • Isa Christina Maria Maassen (NED)
  • Pien Jansen (NED)
  • Tisha Volleman (NED)
STARTING ON UNEVEN BARS:
  • Maria Bondareva (RUS)
  • Anastasiia Dmitrieva (RUS)
  • Angelina Melnikova (RUS)
  • Seda Tutkhalyan (RUS)
  • Daria Skrypnik (RUS)
  • Tabea Alt (GER)
  • Florine Harder (GER)
  • Pauline Tratz (GER)
  • Maike Enderle (GER)
  • Carina Kroell (GER)
STARTING ON BALANCE BEAM:
  • Laura Jurca (ROU)
  • Andreea Iridon (ROU)
  • Anda Butuc (ROU)
  • Andra Stoica (ROU)
  • Lida Peng (ROU)
  • Iryna Sahayduk (UKR)
  • Alona Seleznova (UKR)
  • Yana Horokhova (UKR)
  • Vlada Duylovska (UKR)
  • Anastasiia Tkachenko (UKR)
STARTING ON FLOOR EXERCISE:
  • Amy Tinkler (GBR)
  • Catherine Lyons (GBR)
  • Elissa Downie (GBR)
  • Rhyannon Jones (GBR)
  • Teal Grindle (GBR)
  • Iosra Abdelaziz (ITA)
  • Sofia Busato (ITA)
  • Chiara Imeraj (ITA)
  • Pilar Rubagotti (ITA)
  • Desiree Carofiglio (ITA)

2014 Ljubljana World Challenge Cup

The 2014 Ljubljana World Challenge Cup is taking place from the 18th to the 20th of April at the Sportni park Tivoli in Ljubljana, Slovenia. The first day of finals take place today from 2.00pm (Local time) with the remaining finals being held on Sunday with competition also getting underway at 2.00pm (Local Time). Slovenia's own Teja Belak dominated in the Women's Vault qualification topping Croatia's Ana Derek and Ema Kajic. Anna Pavlova made her debut for Azerbaijan and topped the standings in the Uneven Bars qualification over Switzerland's Stefanie Siegenthaler (despite having the same score, Pavlova's higher execution score saw her qualify on top); Belarussian Anastasiya Yekimenka qualified in third. Siegenthaler had 0.1 higher execution score over Ukraine's Daria Kloptsova to qualifier highest on the Balance Beam with Kazakhstan's Zhanerke Duisek in third. Slovenia's Sasa Golob was the top marker on the Floor Exercise over Austria's Jasmin Mader and Kazakhstan's Yekaterina Chuikina.

Croatia's Filip Ude topped Andrew Smith of Ireland and Israel's Alexander Shatilov in the Floor Exercise qualification. Slovenia's Saso Bertoncelj, and Croatians Robert Seligman and Ude all scored 15.200 but it was Bertoncelj who is recorded as the top despite having the same difficulty and execution scores as Seligman. Dutchman Lambertus van Gelder topped the Still Rings qualification over Ukraine's Oleg Verniaiev and Frenchman Samir Ait Said. Belarussian Pavel Bulauski topped Finland's Tomi Tuuha and Israel's Andrey Medvedev on the Vault. Verniaiev was the high scorer on the Parallel Bars over Dutchman Epke Zonderland and Belarussian Aliaksandr Tsarevich. Zonderland dominated over compatriot Bart Deurloo and Great Britain's Theo Seager on the Horizontal Bar.

QUALIFICATION RESULTS: (QUALIFIERS TO THE FINAL IN BOLD):
WOMEN'S ARTISTIC GYMNASTICS:
VAULT:
  1. Teja Belak (SLO) (14.150, 14.400) 14.275
  2. Ana Derek (CRO) (13.800, 13.600) 13.700
  3. Ema Kajic (CRO) (13.800, 13.300) 13.550
  4. Valerija Grisane (LAT) (13.600, 13.450) 13.525
  5. Tjasa Kysselef (SLO) (13.200, 13.650) 13.425
  6. Ayelen Tarabini (ARG) (13.150, 13.550) 13.350
  7. Marina Nekrasova (AZE) (13.400, 13.250) 13.325
  8. Anastasiya Yekimenka (BLR) (13.450, 12.700) 13.075
  9. Jasmin Mader (AUT) (13.750, 12.200) 12.975
  10. Olesya Sazonova (UKR) (13.800, 11.800) 12.800
  11. Yekaterina Chuikina (KAZ) (11.850, 12.250) 12.050
UNEVEN BARS:
  1. Anna Pavlova (AZE) 12.350
  2. Stefanie Siegenthaler (SUI) 12.350
  3. Anastasiya Yekimenka (BLR) 12.100
  4. Camila Klesa (ARG) 12.000
  5. Teja Belak (SLO) 11.700
  6. Tunde Csillag (HUN) 11.450
  7. Hanna Grosch (AUT) 11.450
  8. Barbora Mokosova (SVK) 11.400
  9. Zhanerke Duisek (KAZ) 11.300
  10. Arailym Darmenova (KAZ) 11.250
  11. Eszter Romhanyi (HUN) 10.800
  12. Jessica Stabinger (AUT) 10.600
  13. Yuliya Inshina (AZE) 4.700
BALANCE BEAM:
  1. Stefanie Siegenthaler (SUI) 12.900
  2. Daria Kloptsova (UKR) 12.900
  3. Zhanerke Duisek (KAZ) 12.750
  4. Teja Belak (SLO) 12.450
  5. Camila Klesa (ARG) 12.250
  6. Anna Pavlova (AZE) 12.200
  7. Barbora Mokosova (SVK) 11.850
  8. Jessica Stabinger (AUT) 11.850
  9. Ayelen Tarabini (ARG) 11.650
  10. Yulia Khramiankova (BLR) 11.500
  11. Adela Sajn (SLO) 11.350
  12. Ana Derek (CRO) 11.350
  13. Anastasiya Yekimenka (BLR) 11.300
  14. Arailym Darmenova (KAZ) 10.900
  15. Ana Poscic (CRO) 10.400
  16. Yuliya Inshina (AZE) 10.350
  17. Tunde Csillag (HUN) 10.150
  18. Eszter Romhanyi (HUN) 10.000
  19. Hanna Grosch (AUT) 9.700
FLOOR EXERCISE:
  1. Sasa Golob (SLO) 12.800
  2. Jasmin Mader (AUT) 12.750
  3. Yekaterina Chuikina (KAZ) 12.700
  4. Ayelen Tarabini (ARG) 12.550
  5. Ana Derek (CRO) 12.450
  6. Daria Kloptsova (UKR) 12.250
  7. Marina Nekrasova (AZE) 12.250
  8. Jessica Stabinger (AUT) 12.100
  9. Stefanie Siegenthaler (SUI) 11.900
  10. Tunde Csillag (HUN) 11.800
  11. Arailym Darmenova (KAZ) 11.750
  12. Camila Klesa (ARG) 11.750
  13. Olesya Sazonova (UKR) 11.700
  14. Ana Poscic (CRO) 11.700
  15. Eszter Romhanyi (HUN) 11.700
  16. Yulia Khramiankova (BLR) 11.300
  17. Tjasa Kysselef (SLO) 11.000
  18. Barbora Mokosova (SVK) 10.650
MEN'S ARTISTIC GYMNASTICS:
FLOOR EXERCISE:
  1. Filip Ude (CRO) 15.100
  2. Andrew Smith (IRL) 14.900
  3. Alexander Shatilov (ISR) 14.900
  4. Kieran Behan (IRL) 14.850
  5. Tomislav Markovic (CRO) 14.850
  6. Casimir Schmidt (NED) 14.700
  7. Rok Klavora (SLO) 14.650
  8. Stepan Gorbachev (KAZ) 14.350
  9. Heikki Saarenketo (FIN) 14.350
  10. Vitalijs Kardasovs (LAT) 14.300
  11. Slavomir Michnak (SVK) 14.250
  12. Ziga Silc (SLO) 14.050
  13. Bart Deurloo (NED) 14.050
  14. Samir Ait Said (FRA) 13.950
  15. Dzianis Sanuvonh (BLR) 13.800
  16. Germans Buculis (LAT) 13.600
  17. Ivan Vargovsky (SVK) 13.400
  18. Dusan Dordevic (SRB) 13.350
  19. Tomi Tuuha (FIN) 13.350
  20. Daniel Kopeinik (AUT) 13.150
  21. Gavrilo Ilic (SRB) 13.100
  22. Nikolay Nam (KAZ) 13.100
  23. Pavel Bulauski (BLR) 12.900
  24. Courtney Tulloch (GBR) 12.500
  25. Oleg Verniaiev (UKR) 12.250
  26. Daniel Villafane (ARG) 11.400
  27. Mauro Martinez (ARG) 10.150
POMMEL HORSE:
  1. Saso Bertoncelj (SLO) 15.200
  2. Robert Seligman (CRO) 15.200
  3. Filip Ude (CRO) 15.200
  4. Oleg Verniaiev (UKR) 15.100
  5. Vasili Mikhalitsyn (BLR) 14.950
  6. Dmitrijs Trefilovs (LAT) 14.400
  7. Michel Bletterman (NED) 14.050
  8. Aliaksandr Tsarevich (BLR) 13.950
  9. Luka Kisek (SLO) 13.800
  10. Andrii Sienichkin (UKR) 13.800
  11. Epke Zonderland (NED) 13.750
  12. Guillaume Augugliaro (FRA) 13.150
  13. James Hall (GBR) 13.100
  14. Stepan Gorbachev (KAZ) 13.000
  15. Andrew Smith (IRL) 12.650
  16. Andres Arean (ARG) 12.600
  17. Milos Paunovic (SRB) 12.550
  18. Mauro Martinez (ARG) 12.300
  19. Slavomir Michnak (SVK) 12.250
  20. Daniel Kopeinik (AUT) 12.100
  21. Nikolay Nam (KAZ) 11.350
  22. Dusan Dordevic (SRB) 11.100
STILL RINGS:
  1. Lambertus van Gelder (NED) 15.400
  2. Oleg Verniaiev (UKR) 15.300
  3. Samir Ait Said (FRA) 15.250
  4. Danny Pinheiro-Rodrigues (FRA) 15.250
  5. Courtney Tulloch (GBR) 15.050
  6. Markku Vahtila (FIN) 14.900
  7. Pavel Bulauski (BLR) 14.800
  8. Theo Seager (GBR) 14.700
  9. Tomi Tuuha (FIN) 14.450
  10. Vasili Mikhalitsyn (BLR) 13.950
  11. Casimir Schmidt (NED) 13.700
  12. Milos Paunovic (SRB) 13.700
  13. Ivan Vargovsky (SVK) 13.450
  14. Daniel Villafane (ARG) 13.300
  15. Ilya Kornev (KAZ) 13.100
  16. Gavrilo Ilic (SVK) 12.650
  17. Osvaldo Martinez Erazun (ARG) 12.500
  18. Daniel Kopeinik (AUT) 12.350
  19. Dino Bosnjak (MKD) 10.300
VAULT:
  1. Pavel Bulauski (BLR) (14.850, 15.250) 15.050
  2. Tomi Tuuha (FIN) (15.050, 15.050) 15.050
  3. Andrey Medvedev (ISR) (14.800, 14.550) 14.675
  4. Samir Ait Said (FRA) (15.150, 14.150) 14.650
  5. Theo Seager (GBR) (15.200, 13.400) 14.300
  6. Casimir Schmidt (NED) (14.650, 13.850) 14.250
  7. Oleg Verniaiev (UKR) (13.700, 14.300) 14.000
  8. Vitalijs Kardasovs (LAT) (13.550, 14.400) 13.975
  9. Heikki Saarenketo (FIN) (14.300, 13.650) 13.975
  10. Ivan Vargovsky (SVK) (14.150, 13.300) 13.725
  11. Mauro Martinez (ARG) (13.450, 13.800) 13.625
  12. Dzianis Sanuvonh (BLR) (13.700, 13.100) 13.400
  13. Daniel Villafane (ARG) (13.150, 12.900) 13.025
  14. Ilya Kornev (KAZ) (12.350, 12.100) 12.225
  15. Daniel Kopeinik (AUT) (12.500, 11.450) 11.975
  16. Germans Buculis (LAT) (13.450, 10.350) 11.900
PARALLEL BARS:
  1. Oleg Verniaiev (UKR) 15.800
  2. Epke Zonderland (NED) 15.500
  3. Aliaksandr Tsarevich (BLR) 15.500
  4. Danny Pinheiro-Rodrigues (FRA) 14.750
  5. Alen Dimic (SLO) 14.700
  6. Guillaume Augugliaro (FRA) 14.650
  7. Osvaldo Martinez Erazun (ARG) 14.600
  8. Samuel Piasecky (SVK) 14.500
  9. Mitja Petkovsek (SLO) 14.350
  10. Courtney Tulloch (GBR) 14.300
  11. Michel Bletterman (NED) 13.950
  12. James Hall (GBR) 13.800
  13. Slavomir Michnak (SVK) 13.650
  14. Mauro Martinez (ARG) 13.550
  15. Vasili Mikhalitsyn (BLR) 13.250
  16. Dino Bosnjak (MKD) 12.750
  17. Matthew Cosgrave (IRL) 12.750
  18. Ilya Kornev (KAZ) 12.700
  19. Dusan Dordevic (SRB) 12.300
  20. Marko Brez (CRO) 12.250
  21. Markku Vahtila (FIN) 11.450
HORIZONTAL BAR: 
  1. Epke Zonderland (NED) 16.100
  2. Bart Deurloo (GBR) 15.800
  3. Theo Seager (GBR) 15.000
  4. Aliaksandr Tsarevich (BLR) 14.900
  5. Alexander Shatilov (ISR) 14.750
  6. Samuel Piasecky (SVK) 14.600
  7. Oleg Verniaiev (UKR) 14.600
  8. Anton Kovacevic (CRO) 14.450
  9. Guillaume Augugliaro (FRA) 14.400
  10. Filip Ude (CRO) 14.350
  11. Alen Dimic (SLO) 14.300
  12. James Hall (GBR) 13.950
  13. Ilya Kornev (KAZ) 13.450
  14. Dzianis Sanuvonh (BLR) 11.750
  15. Milos Paunovic (SRB) 11.150
  16. Gavrilo Ilic (SRB) 10.900
  17. Stepan Gorbachev (KAZ) 10.600
  18. Andres Arean (ARG) 10.350
  19. Ozvaldo Martinez Erazun (ARG) 9.650

Oklahoma, Georgia, LSU, Florida, Alabama, Nebraska Advance; Jacob Wins AA Title

The field for the Super Six Team Final which will take place tomorrow at the Birmingham-Jefferson Convention Complex is now known. Advancing from the First Semifinal will be session winner the University of Oklahoma as well as the University of Georgia and Louisiana State University. The University of Florida and University of Alabama tied to win the Second Semifinal and advance to the Super Six. Also joining them from the Second Semifinal is the University of Nebraska. Nebraska advances to the Super Six for the first time since 2011 and staged a HUGE upset in the process of qualifying to the Final topping the University of Utah which finished in fourth. 

Alabama Senior Kim Jacob won the All Around title over Florida Senior Alaina Johnson and University of Arkansas Senior Katherine Grable. Jacob becomes the first Alabama gymnast since Jeana Rice in 2004 to win an All Around title. 

SUPER SIX START ROTATIONS:
  • STARTING ON VAULT: University of Florida
  • STARTING ON A BYE: University of Oklahoma
  • STARTING ON UNEVEN BARS: Louisiana State University 
  • STARTING ON BALANCE BEAM: University of Georgia
  • STARTING ON A BYE: University of Nebraska 
  • STARTING ON FLOOR EXERCISE: University of Alabama
SEMI FINAL I:
  1. University of Oklahoma (49.325, 49.250, 49.350, 49.575) 197.500
  2. University of Georgia (49.350, 49.300, 49.200, 49.450) 197.300
  3. Louisiana State University (49.350, 49.225, 49.175, 49.350) 197.100
  4. Stanford University (49.025, 49.300, 49.250, 49.025) 196.600
  5. University of Michigan (49.300, 49.325, 48.350, 49.450) 196.425
  6. University of Illinois-Champaign (49.075, 48.725, 48.800, 49.200) 195.800
SEMI FINAL II:
  1. University of Florida (49.375, 49.550, 49.300, 49.425); University of Alabama (49.350, 49.375, 49.350, 49.575) 197.650

  2. University of Nebraska (49.200, 49.100, 49.450, 49.350) 197.100
  3. University of Utah (49.300, 49.275, 48.975, 49.475) 197.025
  4. University of California-Los Angeles (49.275, 49.250, 49.075, 49.400) 197.000
  5. Pennsylvania State University (48.925, 48.650, 48.075, 49.175) 194.825
ALL AROUND RESULTS:
  1. Kim Jacob (Alabama) (9.825, 9.925, 9.925, 9.950) 39.625
  2. Alaina Johnson (Florida) (9.900, 9.925, 9.900, 9.875); Katherine Grable (Arkansas) (9.950, 9.850, 9.850, 9.950) 39.600

  3. Samantha Peszek (UCLA) (9.900, 9.825, 9.850, 9.900) 39.575
  4. Joanna Sampson (Michigan) (9.850, 9.900, 9.850, 9.950) 39.550
  5. Rheagan Courville (Louisiana State) (9.900, 9.900, 9.875, 9.850); Emily Wong (Nebraska) (9.825, 9.850, 9.900, 9.950) 39.525

  6. Jessie DeZiel (Nebraska) (9.875, 9.850, 9.900, 9.875); Katie Bailey (Alabama) (9.850, 9.900, 9.875, 9.875) 39.500

  7. Olivia Courtney (UCLA) (9.950, 9.850, 9.800, 9.875); Kytra Hunter (Florida) (9.875, 9.850, 9.850, 9.900) 39.475

  8. Sarah DeMeo (Alabama) (9.875, 9.900, 9.900, 9.750) 39.425
  9. Nicole Artz (Michigan) (9.850, 9.875, 9.750, 9.900); Hollie Blanske (Nebraska) (9.850, 9.775, 9.900, 9.850) 39.375

  10. Tory Wilson (Utah) (9.850, 9.825, 9.800, 9.875) 39.350
  11. Madeline Gardiner (Oregon State) (9.800, 9.800, 9.900, 9.725); Jessie Jordan (Louisiana State) (9.850, 9.825, 9.750, 9.800); Kristina Vaculik (Stanford) (9.800, 9.925, 9.900, 9.600) 39.225


  12. Moriah Martin (Denver (9.800, 9.800, 9.750, 9.850); Marie Case (Kent State) (9.800, 9.775, 9.800, 9.825) 39.200

  13. Alicia Asturias (California-Berkeley) (9.800, 9.800, 9.800, 9.750); Sidney Sanabria-Robles (Pennsylvania State) (9.825, 9.750, 9.750, 9.825); Krystal Welsh (Pennsylvania State) (9.800, 9.700, 9.800, 9.850) 39.150


  14. Caitlin Brown (Iowa State) (9.675, 9.750, 9.800, 9.850) 39.075
  15. Kassidy Stauder (Pennsylvania State) (9.725, 9.750, 9.725, 9.825) 39.025
  16. Bridget Sloan (Florida) (9.925, 9.950, 9.200, 9.900) 38.975
  17. Kalliah McCartney (California State-Sacramento) (9.750, 9.700, 9.675, 9.825) 38.950
  18. Chelsea Tang (Oregon State) (9.750, 9.800, 9.800, 9.550) 38.900
  19. Lindsay Mable (Minnesota) (9.900, 9.800, 9.250, 9.900) 38.850
  20. Hope Sloanhoffer (West Virginia) (9.875, 9.750, 9.225, 9.875) 38.725
  21. Amanda Wellick (Arkansas) (9.850, 9.175, 9.800, 9.850) 38.675
  22. Gianna O'Connor (Illinois-Champaign) (9.850, 9.075, 9.775, 9.850) 38.550
  23. Alexis Gunzelman (Rutgers) (9.700, 9.800, 9.175, 9.500) 38.175
COMBINED RESULTS FROM BOTH SESSIONS:
VAULT RESULTS:
  1. Brandie Jay (Georgia); Olivia Courtney (UCLA); Katherine Grable (Arkansas) 9.950


  2. Bridget Sloan (Florida); Georgia Dabritz (Utah) 9.925

  3. Lindsey Cheek (Georgia); Rheagan Courville (Louisiana State); Ashleigh Gnat (Louisiana State); Sachi Sugiyama (Michigan); Maile'ana Kanewa (Oklahoma); Haley Scaman (Oklahoma); Lindsay Mable (Minnesota); Alaina Johnson (Florida); Samantha Peszek (UCLA); Lauren Beers (Alabama); Kaitlyn Clark (Alabama) 9.900










  4. Chayse Capps (Oklahoma); Kytra Hunter (Florida); Jessie DeZiel (Nebraska); Kailah Delaney (Utah); Hope Sloanhoffer (West Virginia); Sarah DeMeo (Alabama) 9.875





  5. Lauren Johnson (Georgia); Erin Buchanan (Illinois-Champaign); Gianna O'Connor (Illinois-Champaign); Jessie Jordan (Louisiana State); Sarie Morrison (Louisiana State); Britney Ranzy (Louisiana State); Nicole Artz (Michigan); Natalie Beilstein (Michigan); Talia Chiarelli (Michigan); Joanna Sampson (Michigan); Keeley Kmieciak (Oklahoma); Mackenzie Caquatto (Florida); Hollie Blanske (Nebraska); Jennie Laeng (Nebraska); Tory Wilson (Utah); Hallie Mossett (UCLA); Amanda Wellick (Arkansas); Katie Bailey (Alabama) 9.850

















  6. Chelsea Davis (Georgia); Cat Hires (Georgia); Mary Jane Horth (Illinois-Champaign); Emily Lennon (Illinois-Champaign); Lloimincia Hall (Louisiana State); Reema Zakharia (Michigan); Danielle McNair (Stanford); Nicolette McNair (Stanford); Rachel Spicer (Florida); Emily Wong (Nebraska); Sidney Sanabria-Robles (Pennsylvania State); Emma Sibson (Pennsylvania State); Nansy Damianova (Utah); Becky Tutka (Utah); Kim Jacob (Alabama) 9.825














  7. Kara Lovan (Oklahoma); Madison Mooring (Oklahoma); Rachel Daum (Stanford); Kristina Vaculik (Stanford); Moriah Martin (Denver); Madeline Gardiner (Oregon State); Alicia Asturias (California Berkeley); Bridget Caquatto (Florida); Ariel Martin (Nebraska); Krystal Welsh (Pennsylvania State); Mary Beth Lofgren (Utah); Jennifer Pinches (UCLA); Marie Case (Kent State) 9.800












  8. Melissa Chuang (Stanford); Sydney Sawa (UCLA) 9.775

  9. Taylor Rice (Stanford); Kalliah McCartney (California State-Sacramento); Chelsea Tang (Oregon State); Randi Lau (Pennsylvania State); Sadiqua Bynum (UCLA) 9.750




  10. Heather Foley (Illinois-Champaign); Lindsay Musgrove (Pennsylvania State); Kassidy Stauder (Pennsylvania State) 9.725


  11. Morgan Reynolds (Georgia); Alexis Gunzelman (Rutgers) 9.700

  12. Caitlin Brown (Iowa State) 9.675
  13. Desire' Stephens (Nebraska) 9.650
  14. Diandra Milliner (Alabama) 9.275
  15. Amber See (Illinois-Champaign) 9.175

UNEVEN BARS RESULTS:
  1. Bridget Sloan (Florida) 9.950
  2. Lindsey Cheek (Georgia); Kristina Vaculik (Stanford); Kim Jacob (Alabama); Mackenzie Caquatto (Florida); Alaina Johnson (Florida); Samantha Peszek (UCLA) 9.925





  3. Rheagan Courville (Louisiana State); Joanna Sampson (Michigan); Taylor Spears (Oklahoma); Shona Morgan (Stanford); Samantha Shapiro (Stanford); Katie Bailey (Alabama); Sarah DeMeo (Alabama); Bridgette Caquatto (Florida); Georgia Dabritz (Utah) 9.900








  4. Chelsea Davis (Georgia); Nicole Artz (Michigan); Shelby Gies (Michigan) 9.875


  5. Kiera Brown (Georgia); Kaleigh Dickson (Louisiana State); Sarie Morrison (Louisiana State); Sachi Sugiyama (Michigan); Rebecca Clark (Oklahoma); Keeley Kmieciak (Oklahoma); Haley Scaman (Oklahoma); Dallas Crawford (California-Berkeley); Amanda Jetter (Alabama); Bianca Dancose-Giambattisto (Florida); Kytra Hunter (Florida); Nansy Damianova (Utah); Breanna Hughes (Utah); Corrie Lothrop (Utah); Jessie DeZiel (Nebraska); Desire' Stephens (Nebraska); Emily Wong (Nebraska); Katherine Grable (Arkansas); Kelsey Morris (Boise State); Olivia Courtney (UCLA); Sophina DeJesus (UCLA) 9.850




















  6. Brandie Jay (Georgia); Brittany Rogers (Georgia); Jessie Jordan (Louisiana State); Natalie Beilstein (Michigan); Nicolette McNair (Stanford); Tory Wilson (Utah); Sydney Sawa (UCLA) 9.825






  7. Randii Wyrick (Louisiana State); Lindsay Williams (Michigan); Erica Brewer (Oklahoma); Moriah Martin (Denver); Lindsay Mable (Minnesota); Chelsea Tang (Oregon State); Madeline Gardiner (Oregon State); Alicia Asturias (California-Berkeley); Aja Sims (Alabama); Alexis Gunzelman (Rutgers); Danusia Francis (UCLA); Hallie Mossett (UCLA) 9.800











  8. Mary Jane Horth (Illinois-Champaign); Liz McNabb (Illinois-Champaign); Britney Ranzy (Louisiana State); Hollie Blanske (Nebraska); Amanda Lauer (Nebraska); Marie Case (Kent State) 9.775





  9. Jordan Naleway (Illinois-Champaign); McKenzie Wofford (Oklahoma); Rebecca Wing (Stanford); Jennie Laeng (Nebraska); Sidney Sanabria-Robles (Pennsylvania State); Kassidy Stauder (Pennsylvania State); Caitlin Brown (Iowa State); Hope Sloanhoffer (West Virginia) 9.750







  10. Sunny Kato (Illinois-Champaign); Kaitlyn Clark (Alabama); Samantha Musto (Pennsylvania State); Alex Witt (Pennsylvania State) 9.725



  11. Sarah Fiedler (Illinois-Champaign); Kalliah McCartney (California State-Sacramento); Krystal Welsh (Pennsylvania State) 9.700


  12. Cat Hires (Georgia); Nicole Medvitz (Pennsylvania State) 9.675

  13. Hailee Hansen (Utah) 9.250
  14. Taylor Rice (Stanford); Amanda Wellick (Arkansas) 9.175

  15. Gianna O'Connor (Illinois-Champaign) 9.075
BALANCE BEAM RESULTS:
  1. Taylor Spears (Oklahoma); Kim Jacob (Alabama) 9.925

  2. Mary Beth Box (Georgia); Lindsey Cheek (Georgia); Sydney Ewing (Louisiana State); Chayse Capps (Oklahoma); Kristina Vaculik (Stanford); Hanna Nordquist (Minnesota); Madeline Gardiner (Oregon State); Sarah DeMeo (Alabama); Mackenzie Caquatto (Florida); Alaina Johnson (Florida); Hollie Blanske (Nebraska); Jessie DeZiel (Nebraska); Jamie Schleppenbach (Nebraska); Emily Wong (Nebraska) 9.900













  3. Rheagan Courville (Louisiana State); Shona Morgan (Stanford); Katie Bailey (Alabama); Ellette Craddock (UCLA); Danusia Francis (UCLA); Corrie Lothrop (Utah) 9.875





  4. Joanna Sampson (Michigan); Erica Brewer (Oklahoma); Madison Mooring (Oklahoma); Amanda Spinner (Stanford); Kaytianna McMillan (Oregon State); Samantha Peszek (UCLA); Mary Beth Lofgren (Utah); Claire Boyce (Florida); Kytra Hunter (Florida); Amanda Lauer (Nebraska); Katherine Grable (Arkansas); Halle Moraw (Central Michigan) 9.850











  5. Kara Lovan (Oklahoma); Rachel Daum (Stanford); Kaitlyn Clark (Alabama); Diandra Milliner (Alabama); Jennie Laeng (Nebraska) 9.825




  6. Ashlyn Broussard (Georgia); Kaylan Earls (Georgia); Morgan Reynolds (Georgia); Mary Jane Horth (Illinois-Champaign); Kaleigh Dickson (Louisiana State); Ashleigh Gnat (Louisiana State); Lloimincia Hall (Louisiana State); Reema Zakharia (Michigan); Nicolette McNair (Stanford); Audrey Harrison (Kentucky); Chelsea Tang (Oregon State); Alicia Asturias (California-Berkeley); Olivia Courtney (UCLA); Kailah Delaney (Utah); Tory Wilson (Utah); Rachel Spicer (Florida); Marie Case (Kent State); Caitlin Brown (Iowa State); Amanda Wellick (Arkansas); Krystal Welsh (Pennsylvania State) 9.800



















  7. Liz McNabb (Illinois-Champaign); Gianna O'Connor (Illinois-Champaign) 9.775

  8. Amber See (Illinois-Champaign); Jessie Jordan (Louisiana State); Nicole Artz (Michigan); Talia Chiarelli (Michigan); Moriah Martin (Stanford); Sidney Sanabria-Robles (Pennsylvania State) 9.750





  9. Taylor Noonan (Central Michigan); Kassidy Stauder (Pennsylvania State) 9.725

  10. Sarah Fiedler (Illinois-Champaign); Rebecca Clark (Oklahoma); Aja Sims (Alabama); Nicole Medvitz (Pennsylvania State) 9.700



  11. Rebecca Wing (Stanford); Kalliah McCartney (California State-Sacramento); Sophina DeJesus (UCLA) 9.675


  12. Baely Rowe (Utah) 9.650
  13. Hallie Mossett (UCLA) 9.600
  14. Emily Heinz (Central Michigan) 9.575
  15. Breanna Hughes (Utah) 9.475
  16. Sunny Kato (Illinois-Champaign); Lindsay Mable (Minnesota) 9.250

  17. Hope Sloanhoffer (West Virginia) 9.225
  18. Briley Casanova (Michigan); Bridget Sloan (Florida) 9.200

  19. Alexis Gunzelman (Rutgers) 9.175
  20. Lindsay Williams (Michigan) 9.150
  21. Kiera Brown (Georgia); Randi Lau (Pennsylvania State) 9.100

  22. Emma Sibson (Pennsylvania State) 9.050
FLOOR EXERCISE RESULTS:
  1. Joanna Sampson (Michigan); Maile'ana Kanewa (Oklahoma); Haley Scaman (Oklahoma); Emily Wong (Nebraska); Kim Jacob (Alabama); Katherine Grable (Arkansas) 9.950





  2. Brandie Jay (Georgia); Jessica Savona (Louisiana State); Lara Albright (Oklahoma); Nansy Damianova (Utah); Becky Tutka (Utah); Lauren Beers (Alabama); Diandra Milliner (Alabama) 9.925






  3. Mary Beth Box (Georgia); Cat Hires (Georgia); Ashleigh Gnat (Louisiana State); Nicole Artz (Michigan); Kara Lovan (Oklahoma); Lindsay Mable (Minnesota); Samantha Peszek (UCLA); Sydney Sawa (UCLA); Lia Del Priore (Utah); Lora Leigh Frost (Alabama); Ciera Perkins (Boise State); Claire Boyce (Florida); Kytra Hunter (Florida); Bridget Sloan (Florida) 9.900













  4. Kaylan Earls (Georgia); Erin Buchanan (Illinois-Champaign); Natalie Beilstein (Michigan); Reema Zakharia (Michigan); Jessie DeZiel (Nebraska); Olivia Courtney (UCLA); Danusia Francis (UCLA); Katie Bailey (Alabama); Hope Sloanhoffer (West Virginia); Alaina Johnson (Florida); Tory Wilson (Utah) 9.875










  5. Morgan Reynolds (Georgia); Gianna O'Connor (Illinois-Champaign); Amber See (Illinois-Champaign); Rheagan Courville (Louisiana State); Lloimincia Hall (Louisiana State); Talia Chiarelli (Michigan); Chayse Capps (Oklahoma); Melissa Chuang (Stanford); Rachel Daum (Stanford); Shona Morgan (Stanford); Moriah Martin (Denver); Hollie Blanske (Nebraska); Ariel Martin (Nebraska); Lindsay Musgrove (Pennsylvania State); Krystal Welsh (Pennsylvania State); Sadiqua Bynum (UCLA); Jennifer Pinches (UCLA); Mary Beth Lofgren (Utah); Caitlin Brown (Iowa State); Amanda Wellick (Arkansas); Bridgette Caquatto (Florida); Rachel Spicer (Florida) 9.850





















  6. Sarah Fiedler (Illinois-Champaign); Britney Ranzy (Louisiana State); Kalliah McCartney (California State-Sacramento); Desire' Stephens (Nebraska); Randi Lau (Pennsylvania State); Sidney Sanabria-Robles (Pennsylvania State); Kassidy Stauder (Pennsylvania State); Marie Case (Kent State) 9.825







  7. Ashlyn Broussard (Georgia); Kelsi Eberly (Illinois-Champaign); Jordan Naleway (Illinois-Champaign); Jessie Jordan (Louisiana State); Sachi Sugiyama (Michigan); Taylor Spears (Oklahoma); Jamie Schleppenbach (Nebraska) 9.800






  8. Georgia Dabritz (Utah) 9.775
  9. Jenna Frowein (Stanford); Alicia Asturias (California-Berkeley); Sarah DeMeo (Alabama) 9.750


  10. Taylor Rice (Stanford); Madeline Gardiner (Oregon State) 9.725

  11. Kristina Vaculik (Stanford) 9.600
  12. Chelsea Tang (Oregon State) 9.550
  13. Alexis Gunzelman (Rutgers) 9.500
  14. Emma Sibson (Pennsylvania State) 9.450

Sunday, April 13, 2014

Hundley Wins 3 Event Titles as USA Gymnastics Collegiate Nationals Conclude

The 2014 USA Gymnastics Women's Collegiate National Championships has come to a close at Brown University's Pizzitola Sports Center this afternoon. Seattle Pacific University Sophomore Maria Hundley had a wonderful day finishing first on Vault and Balance Beam and sharing the Uneven Bars title in a three way tie between herself, U.S. Air Force Academy Senior Linnaea Hance and Texas Woman's University Senior Brittainy Johnson. Lindenwood University Sophomore Rachel Zabawa finished tied for second on Vault with Texas Woman's University Senior Bethany Larimer, whilst on the Balance Beam Temple University Sophomore Reagan Oliveri finished in second with Lindenwood Sophomore Valeri Ingui and University of Bridgeport Freshman Brianna Comport tying for third. The Floor Exercise title was shared between Seattle Pacific Senior Kai Tindall, Texas Woman's University Junior Spencer Jones and Bridgeport's Senior Melissa Doucette and Junior Caitlin Perry.

VAULT RESULTS:
  1. Maria Hundley (Seattle Pacific) 9.8500
  2. Rachel Zabawa (Lindenwood); Bethany Larimer (Texas Woman's) 9.8125

  3. Melissa Doucette (Bridgeport); Brittainy Johnson (Texas Woman's) 9.7750

  4. Jessica Wallander (U.S. Air Force Academy) 9.7625
  5. Lissette LaFex (Bridgeport) 9.7125
  6. Alicia Bair (Cornell) 9.6875 
  7. Lauren Capone (Temple) 9.3250
  8. Kim Stewart (Bridgeport) 9.1000
  9. Rebecca Freedman (Brown) 9.0875
UNEVEN BARS RESULTS:
  1. Maria Hundley (Seattle Pacific); Brittainy Johnson (Texas Woman's); Linnaea Hance (U.S. Air Force Academy) 9.8500


  2. Lissette LaFex (Bridgeport); Emily Turik (Lindenwood) 9.8250

  3. Courtney Heise (Lindenwood); Melanie Jorgensen (Cornell) 9.8000

  4. Christine Liautaud (Bridgeport) 9.7500
  5. Lexi Schupp (Cornell); Amber Hill (Bridgeport) 9.7000

  6. Katie Simpson (Texas Woman's) 9.6750
  7. Shannon Escarra (Seattle Pacific) 9.5750
  8. Alexandra Chretien (Brown) 9.1250
  9. Robyn Price (Centenary) 9.1000
BALANCE BEAM RESULTS:
  1. Maria Hundley (Seattle Pacific) 9.8500
  2. Reagan Oliveri (Temple) 9.8000
  3. Brianna Comport (Bridgeport); Valeri Ingui (Lindenwood) 9.7750

  4. Linnaea Hance (U.S. Air Force Academy) 9.7000
  5. Jessica Hanner (U.S. Air Force Academy) 9.6000
  6. Spencer Jones (Texas Woman's) 9.3000
  7. Ali Ables (U.S. Air Force Academy) 9.2500
  8. Rotem Porat (Southern Connecticut State) 9.1500
  9. Kristi Hayashida (Seattle Pacific) 9.0500
  10. Caroline Morant (Brown) 8.4250
FLOOR EXERCISE RESULTS:
  1. Caitlin Perry (Bridgeport); Melissa Doucette (Bridgeport); Kai Tindall (Seattle Pacific); Spencer Jones (Texas Woman's) 9.8750


  2. Amy Winczura (Texas Woman's) 9.8250
  3. Rachel Zabawa (Lindenwood); Brianna Ecklof (Southern Connecticut State) 9.8000

  4. Michelle Shnayder (Brown); Lissette LaFex (Bridgeport) 9.7750

  5. Lexi Schupp (Cornell) 9.7500
  6. Caroline Morant (Brown) 9.6250
  7. Shannon Escarra (Seattle Pacific) 9.6000
  8. Ajiea Hargrave (Lindenwood) 9.2250

Saturday, April 12, 2014

Bridgeport Wins 6th Consecutive USA Gymnastics Collegiate Nationals Team Title

The University of Bridgeport won their sixth consecutive USA Gymnastics Collegiate National Championships Team title this evening at the Pizzitola Sports Center on the campus of Brown University. The team did it in style recording a season-high team total on the way to dominating over Texas Woman's University and Seattle Pacific University who finished in second and third respectively. Top scorers on each event in the team final were Texas Woman's University Seniors Bethany Larimer and Courtney Cochefski on the Vault and Uneven Bars respectively; U.S. Air Force Academy Senior Linnaea Hance on the Balance Beam and Bridgeport Junior Caitlin Perry on the Floor Exercise. Well done to all!

TEAM RESULTS:
  1. University of Bridgeport (48.800, 49.200, 48.150, 49.075) 195.225
  2. Texas Woman's University (49.000, 49.175, 47.550, 49.000) 194.725
  3. Seattle Pacific University (48.725, 49.225, 47.675, 48.925) 194.550
  4. U.S. Air Force Academy (48.650, 49.300, 47.475, 48.925) 194.350

Friday, April 11, 2014

2014 USA Gymnastics Collegiate National Championships

The 2014 USA Gymnastics Collegiate National Championships will be hosted by Brown University in the Pizzitola Sports Center from the 11th to the 13th of April in Providence, Rhode Island. The University of Bridgeport will be hoping to capture their sixth consecutive Team title.

The University of Pennsylvania will only be sending 7 of their 10 qualifiers. Makeda Constable (Bars), Carissa Lim (Floor) and Diana Moock (Bars) will not compete.

SCHEDULE:
FRIDAY, 11TH APRIL:
  • TEAM SEMIFINAL - SESSION I (STARTING AT 2.00PM ET):
    • STARTING ON VAULT: University of Bridgeport/Robyn Price (Centenary College) ALL AROUND QUALIFIER/Kellie Slater (Centenary College) VAULT QUALIFIER/Gabriella Hude (Southern Connecticut State University) UNEVEN BARS QUALIFIER/Megan Desjardins (Centenary College) BALANCE BEAM QUALIFIER/Sylvia Keiter (Centenary College) FLOOR EXERCISE QUALIFIER
    • STARTING ON UNEVEN BARS: Cornell University/Amber Woo (University of Pennsylvania) VAULT, UNEVEN BARS AND BALANCE BEAM QUALIFIER/Emily Paterson (University of Pennsylvania) VAULT QUALIFIER/Ashley O'Connor (Yale University) UNEVEN BARS QUALIFIER/Amber Hu (University of Pennsylvania) BALANCE BEAM QUALIFIER/Chelcie Rosborough (Southern Connecticut State University) FLOOR EXERCISE QUALIFIER/Brianna Ecklof (Southern Connecticut State University) FLOOR EXERCISE QUALIFIER
    • STARTING ON BALANCE BEAM: Lindenwood University/Meghan Cole (Southern Connecticut State University) VAULT AND BALANCE BEAM QUALIFIER/Jenny Kaufman (Southern Connecticut State University) VAULT AND FLOOR EXERCISE QUALIFIER/Jennifer Rochefort (Southern Connecticut State University) UNEVEN BARS QUALIFIER/Rotem Porat (Southern Connecticut State University) BALANCE BEAM QUALIFIER/Stephanie Plaugher (West Chester University) FLOOR EXERCISE QUALIFIER
    • STARTING ON FLOOR EXERCISE: U.S. Air Force Academy/Majesta Valentine (West Chester University) ALL AROUND QUALIFIER/Selena Swanger (West Chester University) VAULT QUALIFIER/Emily Seigel (West Chester University) UNEVEN BARS AND BALANCE BEAM QUALIFIER/Jordan Anderson (Centenary College) FLOOR EXERCISE QUALIFIER
  • TEAM SEMIFINAL - SESSION II (STARTING AT 7.00PM ET):
    • STARTING ON VAULT: Temple University/Nicole Pruchnik (Southern Connecticut State University) VAULT, BALANCE BEAM AND FLOOR EXERCISE QUALIFIER/Samantha Menichini (Southern Connecticut State University) VAULT AND FLOOR EXERCISE QUALIFIER/Rachel de la Torre (Southern Connecticut State University) UNEVEN BARS QUALIFIER/Meghan Brannon (West Chester University) UNEVEN BARS QUALIFIER/Lindsay Knapp (West Chester University) FLOOR EXERCISE QUALIFIER 
    • STARTING ON UNEVEN BARS: Seattle Pacific University/Stephanie Strickler (Centenary College) ALL AROUND QUALIFIER/Wynne Levy (University of Pennsylvania) VAULT QUALIFIER/Kelly Tan (University of Pennsylvania) UNEVEN BARS AND BALANCE BEAM QUALIFIER/Nicki Valenti (University of Pennsylvania) FLOOR EXERCISE QUALIFIER
    • STARTING ON BALANCE BEAM: Brown University/Joyce Li (Yale University) ALL AROUND QUALIFIER/Rachel Graham (University of Pennsylvania) VAULT AND FLOOR EXERCISE QUALIFIER/Brianna Chrisman (Yale University) UNEVEN BARS QUALIFIER/Tawnee Hadd (Centenary College) BALANCE BEAM QUALIFIER
    • STARTING ON FLOOR EXERCISE: Texas Woman's University/Morgan Traina (Yale University) ALL AROUND QUALIFIER/Camilla Opperman (Yale University) VAULT AND FLOOR EXERCISE QUALIFIER/Nicole Tay (Yale University) UNEVEN BARS QUALIFIER/Brittney Sooksengdao (Yale University) BALANCE BEAM QUALIFIER
SATURDAY, 12TH APRIL:
  • TEAM FINALS - BEGINNING AT 7.00PM ET
SUNDAY, 13TH APRIL: 
  • INDIVIDUAL EVENT FINALS - BEGINNING AT 1.00PM ET

Wednesday, April 9, 2014

Field for 2014 NCAA Women's Gymnastics Championships

The 2014 National Collegiate Women's Gymnastics Championships will be held on the 18th to the 20th of April at the Birmingham-Jefferson Convention Complex. The first day of competition will be on the 18th of April and will see two Semifinals contested. Semifinal I begins at 1.00pm CT with Semifinal II getting underway at 7.00pm CT. The top three teams from each Semifinal move onto the Super Six Team Final which begins at 6.00pm CT on the 19th. Individual Event Finals will be contested on the 20th of April with competition commencing at 2.00pm CT.

ROTATION SCHEDULES:
SEMI FINAL I:
  • STARTING ON VAULT: University of Georgia/Moriah Martin (Denver University/ALL AROUND QUALIFIER)/Dallas Crawford (University of California-Berkeley/UNEVEN BARS QUALIFIER); Audrey Harrison (University of Kentucky/BALANCE BEAM QUALIFIER)
  • STARTING WITH A BYE: University of Illinois-Champaign/Lindsay Mable (University of Minnesota/ALL AROUND QUALIFIER)/Hanna Nordquist (University of Minnesota/BALANCE BEAM QUALIFIER)
  • STARTING ON UNEVEN BARS: University of Michigan/Chelsea Tang (Oregon State University/ALL AROUND QUALIFIER)
  • STARTING ON BALANCE BEAM: University of Oklahoma/Madeline Gardiner (Oregon State University/ALL AROUND QUALIFIER)
  • STARTING WITH A BYE: Louisiana State University/Kalliah McCartney (California State University-Sacramento/ALL AROUND QUALIFIER)
  • STARTING ON FLOOR EXERCISE: Stanford University/Alicia Asturias (University of California-Berkeley/ALL AROUND QUALIFIER)/Kaytianna McMillan (BALANCE BEAM QUALIFIER)
SEMI FINAL II: 
  • STARTING ON VAULT: University of Florida/Alexis Gunzelman (Rutgers University/ALL AROUND QUALIFIER)/Kelsey Morris (Boise State University/UNEVEN BARS QUALIFIER)/Halle Moraw (Central Michigan University/BALANCE BEAM QUALIFIER)
  • STARTING WITH A BYE: University of Alabama/Caitlin Brown (Iowa State University/ALL AROUND QUALIFIER)/Emily Heinz (Central Michigan University/BALANCE BEAM QUALIFIER)
  • STARTING ON UNEVEN BARS: University of Utah/Katherine Grable (University of Arkansas/ALL AROUND QUALIFIER)/
  • STARTING ON BALANCE BEAM: University of California-Los Angeles/Marie Case (Kent State University/ALL AROUND QUALIFIER)/Ciera Perkins (Boise State University/FLOOR EXERCISE QUALIFIER)
  • STARTING WITH A BYE: Penn State University/Hope Sloanhoffer (West Virginia University/ALL AROUND QUALIFIER)
  • STARTING ON FLOOR EXERCISE: University of Nebraska/Amanda Wellick (University of Arkansas/ALL AROUND QUALIFIER)/Taylor Noonan (Central Michigan University/BALANCE BEAM QUALIFIER)