Gymnasts at the Beijing Olympics

5:52 AM

WAG:
SLOTS 1-72 (12 best teams = Full teams):
  • USA: Shawn Johnson, Nastia Liukin, Chellsie Memmel, Alicia Sacramone, Sam Peszek, Bridget Sloan ALTERNATES: Jana Bieger, Ivana Hong, Corrie Lothrop
  • China: Cheng Fei, He Kexin, Deng Linlin, Li Shanshan, Yang Yilin, Jiang Yuyuan
  • Romania: Steliana Nistor, Sandra Izbasa, Anamaria Tamarjan, Gabriela Dragoi, Andreea Acatarini, Andreea Grigore ALTERNATE: Daniela Druncea
  • Russia: Ksenia Afanasyeva, Svetlana Klyukina, Ekaterina Kramarenko, Anna Pavlova, Ksenia Semyonova, Lyudmila Yezhova-Grebenkova ALTERNATE: Kristina Goryunova
  • Italy: Vanessa Ferrari, Carlotta Giovannini, Francesca Benolli, Monica Bergamelli, Lia Parolari, Sara Bradaschia ALTERNATES: Federica Macri, Lorena Coza
  • Great Britain: Beth Tweddle, Beckie Downie, Hannah Whelan, Marissa King, Imogen Cairns, Rebecca Wing ALTERNATES: Kayleigh Cooke, Hannah Clowes
  • France: Pauline Morel, Marine Petit, Laetitia Dugain, Cassy Vericel, Marine Debauve, Kathleen Lindor ALTERNATE: Rose-Eliandre Bellemare
  • Brazil: Jade Barbosa, Daniele Hypolito, Daiane Dos Santos, Ethiene Franco, Lais Souza, Ana Claudia Silva.
  • Ukraine: Dariya Zgoba, Alina Kozich, Maryna Proskurina, Valentina Holenkova, Anastastia Koval, Irina Krasnyanskaya ALTERNATE: Olga Scherbatkyh
  • Germany: Oksana Chusovitina, Marie-Sophie Hindermann, Katja Abel, Daria Bijak, Anja Brinker, Joeline Mobius ALTERNATES: Kim Bui (travelling) and Susann Herbst
  • Australia: Dasha Joura, Shona Morgan, Ashleigh Brennan, Lauren Mitchell, Georgia Bonora, Olivia Vivian ALTERNATE: Emma Dennis
  • Japan: Kyoko Oshima, Miki Uemura, Yu Minobe, Koko Tsurumi, Yuko Shintake, Mayu Kuroda (the event specialist) ALTERNATES: Momoko Ozawa, He Xuemei
SLOTS 73-78 (2 gymnasts per federations ranked 13th, 14th, 15th):
  • People's Democratic Republic of Korea: Hong Su Jong (rumored to be replaced by Yong Hwa Cha), Hong Un Jong
  • Canada: Nansy Damianova, Elyse Hopfner-Hibbs ALTERNATE: Alyssa Brown
  • Spain: Lenika De Simone, Laura Campos
SLOTS 79-81 (1 gymnast per federations ranked 16th, 17th and 18th):
  • Czech Republic: Kristina Palesova
  • Netherlands: Suzanne Harmes
  • Switzerland: Ariella Kaeslin
SLOTS 82-90 (1 gymnast per federations other than those mentioned above- best ranked at Competition I):
  • Stefani Bismpikou (Greece)
  • Nastassia Marachkouiskaya (Belarus)
  • Adela Sajn (Slovenia)
  • Dorina Boczogo (Hungary)
  • Natalia Sanchez (Colombia)
  • Marisela Cantu (Mexico)
  • Hyun Joo Jop (Korea)
  • Marta Pihan (Poland)
  • Gaelle Mys (Belgium)
SLOTS 91-94 (The 4 gold medals of Competition III - If from Federation other than those mentioned above):
  • Tina Erceg (Croatia)
  • Luiza Galiulina (Uzbekistan)
  • Jessica Lopez (Venezuela)
  • Nikolina Tankoucheva (Bulgaria)
SLOTS 95-97 (3 gymnasts designated by FIG Executive Committee (in consultation with the Technical Committees) keeping in mind that the host country and all continents are to be represented):
  • Ivana Kovacova (Slovakia)
  • Sherine El Zeiny (Egypt)
  • Jelena Zanevskaja (Lithuania)
SLOT 98 (Slot allocated by the IOC three-partite Commission (IOC-ANOC-FIG):
  • Thoung Do Thi Ngan (Vietnam)
total gymnasts: 98
reserves: Sidney Sanabria (Puerto Rico)
reserve continent (AFRICA): Heba Moustafa Abd El Naby (EGYPT)

MAG:
SLOTS 1-72 (12 best teams = Full teams):
  • China: Chen Yibing, Huang Xu, Li Xiaopeng, Qiao Xin, Yang Wei, Zou Kai
  • Japan: Hiroyuki Tomita, Kohei Uchimura, Koki Sakamoto, Takehiro Kashima, Makoto Okiguchi, Takuya Nakase
  • Germany: Fabian Hambuchen, Philipp Boy, Marcel Nguyen, Eugen Spiridonov, Robert Juckel, Thomas Andergassen ALTERNATES: Helge Liebrich, Robert Weber
  • USA: Raj Bhavsar, Jonathan Horton, Morgan Hamm, Kevin Tan, Justin Spring, Joseph Hagerty ALTERNATES: Sasha Artemev, David Durante
  • Russia: Maxim Devyatovsky, Anton Golotsutskov, Sergei Khorokhordin, Nikolai Kryukov, Konstantin Pluzhnikov, Yuri Ryazanov
  • Romania: Adrian Bucur, Marian Dragulescu, Flavius Koczi, Daniel Popescu, Razvan Selariu, Robert Stanescu
  • Spain: Isaac Botella, Manuel Carballo, Gervasio Deferr, Rafael Martinez, Sergio Munoz, Ivan San Miguel
  • Korea: Kim Dae Eun, Kim Ji Hun, Kim Seung Il, Kim Su Myon, Yang Tae Young, Yoo Won Chel
  • France: Thomas Bouhail, Benoit Caranobe, Yann Cucherat, Hamilton Sabot, Dimitri Karbanenko, Danny Rodrigues ALTERNATE: Raphael Wignanitz
  • Italy: Igor Cassina, Andrea Coppolino, Matteo Angioletti, Matteo Morandi, Alberto Busnari, Enrico Pozzo
  • Canada: Kyle Shewfelt, Nathan Gafuik, Grant Golding, David Kikuchi, Brandan O'Neill, Adam Wong ALTERNATES: Ken Ikeda, Jared Walls
  • Belarus: Alexei Ignatovich, Dmitry Kasperovich, Ivan Kozlov, Denis Savenkov, Dmitry Savitsky, Alexander Tsarevich
SLOTS 73-78 (2 gymnasts per federations ranked 13th, 14th, 15th):
  • Ukraine: Valery Goncharov, Alexander Vorobyev
  • Switzerland: Claudio Capelli, Christoph Scharer
  • Great Britain: Louis Smith, Daniel Keatings RESERVE: Daniel Purvis
SLOTS 79-81 (1 gymnast per federations ranked 16th, 17th and 18th):
  • Puerto Rico: Luis Rivera
  • Brazil: Diego Hypolito
  • Greece: Vlasios Maras
SLOTS 82-88 (1 gymnast per federations other than those mentioned above- best ranked at Competition I):
  • Jordan Jovtchev (Bulgaria)
  • Anton Fokin (Uzbekistan)
  • Filip Ude (Croatia)
  • Jose Luis Fuentes (Venezuela)
  • Epke Zonderland (Netherlands) ALTERNATE: Jeffery Wammes
  • Martin Konecny (Czech Republic)
  • Iilia Giorgadze (Georgia)
SLOTS 89-94 (The 6 gold medals of Competition III - If from Federation other than those mentioned above):
  • Leszek Blanik (Poland)
  • Mitja Petkovsek (Slovenia)
  • Robert Gal (Hungary)
  • Koen van Damme (Belgium)
  • Sascha Palgen (Luxembourg)
  • Samuel Simpson (Australia)
SLOTS 95-97 (3 gymnasts designated by FIG Executive Committee (in consultation with the Technical Committees) keeping in mind that the host country and all continents are to be represented):
  • Alexander Shatilov (Israel)
  • Mohamed Serour (Egypt)
  • Jorge Hugo Giraldo (Colombia)
SLOT 98 (Slot allocated by the IOC three-partite Commission (IOC-ANOC-FIG):
  • Nashwan Al Hazari (Yemen)
total gymnasts = 98

reserves: Sami Aalto (Finland)
reserve continent (AFRICA): Wajdji Bouallegue (Tunisia)

RHYTHMIC GYMNASTICS:
INDIVIDUALS:
SLOTS 1-20:
2 GYMNASTS -
  • Ukraine: Anna Bessonova, Natalia Godunko
  • Russia: Eugenia Kanaeva, Olga Kapranova RESERVE: Vera Sessina
  • Belarus: Liubov Charkashyna, Inna Zhukova
  • Azerbaijan: Aliya Garayeva, Dinara Gimatova ALTERNATES: Anna Gurbanova, Zaynab Javadli
  • Bulgaria: Simona Peycheva, Elizabeth Paisieva
  • Israel: Irina Risenzon, Neta Rivkin
1 GYMNAST -
  • Kazahkstan: Aliya Yussupova
  • Canada: Alexandra Orlando
  • Spain: Almudena Cid
  • Greece: Eleni Andriola
  • Austria: Caroline Weber
  • Poland: Joanna Mitrosz
  • Korea: Shin Soo-Ji
  • Estonia: Irina Kikkas
SLOTS 21-23:
  • Host Country: China - Li Hongyang
  • Continents: Africa - Odette Richard (South Africa)
  • Oceania - Naazmi Johnston (Australia)
SLOT 24: Slot allocated by the IOC three-partite Commission (IOC-ANOC-FIG):
  • Wania Monteiro (Cape Verde)
total gymnasts: 24
reserve: Uzbekistan: Ulyana Trofimova
reserve continent (Oceania): Australia: Kimberly Mason

GROUPS:
Quota of 12 groups of 6 gymnasts. Compared to the 2004 Olympics, the IOC has allowed for 2 extra groups.
SLOTS 1-12: (12 Groups):
  • Russia: Margarita Aliychuk, Anna Gavrilenko, Tatiana Gorbunova, Elena Posevina, Daria Shkurikhina, Natalia Zueva
  • Japan: Seiko Endo, Chihana Hara, Saori Inagaki, Nachi Misawa, Kotono Tanaka, Honami Tsuboi
  • Italy: Elisa Blanchi, Fabrizia D'Ottavio, Marinella Falca, Daniela Masseroni, Elisa Santoni, Anzhelika Savrayuk
  • Ukraine: Olena Dmytrash, Alina Maksimenko, Viera Perederiy, Oksana Petulko, Yulia Slobodyan, Vita Zubchenko
  • Belarus: Alesia Babushkina, Nastassia Ivankova, Zinaida Lunina, Hlafira Martsinovich, Kseniya Sankovich, Alina Tumilovich
  • China: Chou Tao, Lu Yuan-Yang, Sui Jianshuang, Sun Dan, Zhang Shuo, Cai Tongtong
  • Bulgaria: Tzveta Kousseva, Yolita Manolova, Zornitsa Marinova, Maya Paunovska, Ioanna Tantcheva, Tatyana Tongova
  • Azerbaijan: Vafa Huseynova, Anna Bitieva, Valeriya Yegay, Alina Trepina Anastasiya Prasolova, Dina Gorina
  • Spain: Barbara Gonzalez, Lara Gonzalez, Isabel Pagan, Ana Maria Pelaz, Veronica Ruiz, Elizabeth Salom
  • Brazil: Daniela Leite, Tayanne Mantovaneli, Luisa Marumi Matsuo,Marcela Menezes, Nicole Muller, Natalia Sanchez
  • Israel: Alona Dvornichenko, Raheli Vigdorchik, Veronika Vitenberg, Maria Savenkov, Katerina Pisetsky
  • Greece: Dimitra Kafalidou, Vasiliki Maniou, Olga-Afroditi Piliaki, Paraskevi Plexida, Ioanna Samara, Eleni Tampaki
reserve: Poland: Anna Gorna, Inga Buczynska, Maria Podssiedlik, Agnieszka Slabecka, Alexandra Szutenberg, Alexandra Wojcik
reserve continent (PAGU): Canada:
Kathryn De Cata, Suzy Lendvay, Roxanne Porter, Eve McDonald, Brihana Mosienko, Alissa Hansen

TRAMPOLINE:
MEN'S INDIVIDUAL:
Slots 1-8:
  • China 1: Dong Dong
  • China 2: Lu Chunlong
  • Russia 1: Dimitri Ushakov
  • Russia 2: Alexander Rusakov
  • Japan 1: Yasuhiro Ueyama
  • Japan 2: Tetsuya Sotomura
  • Germany: Henrik Stehlik
  • Italy: Flavio Cannone
Slots 9-13:
  • Ukraine: Yuri Nitikin
  • Canada: Jason Burnett
  • Denmark: Peter Jensen
  • Belarus: Nikolai Kazak
  • France: Gregoire Pennes ALTERNATE: Sebastien Martiny
Slots 14-15:
  • Portugal: Diogo Ganchinho
  • Australia: Ben Wilden
Slot 16:
  • USA: Chris Estrada
TOTAL MEN'S INDIVIDUAL: 16
RESERVE: Brazil
RESERVE CONTINENT (OCEANIA): Australia (Scott Brown)

WOMEN'S INDIVIDUAL:
Slots 1-8:
  • Russia 1: Irina Karavaeva
  • Russia 2: Natalia Chernova
  • China 1: Huang Shanshan
  • China 2: He Wenna
  • Canada 1: Karen Cockburn
  • Canada 2: Rosannagh MacLennan
  • Germany: Anna Dogonadze
  • Belarus: Tatiana Petrenia
Slots 9-13:
  • Great Britain: Claire Wright
  • Japan: Hiruka Hirota
  • Uzbekistan: Ekaterina Khilko
  • Portugal: Ana Rente
  • Ukraine: Elena Movchan
Slots 14-15:
  • Georgia: Luba Golovina
  • USA: Erin Blanchard
Slot 16:
  • Czech Republic: Lenka Honzakova-Popkin
total women's individual: 16
reserve: Netherlands: Andrea Lenders


You Might Also Like

0 comments