International Gymnastics Hall of Fame

10:13 PM

The 2011 International Gymnastics Hall of Fame inductees have been announced, with the ceremony taking place on the 14th of May at the Petroleum Club in Oklahoma City. This year will see the following legends inducted:






  • Alexander Tkatchev (RUS): Winner of 12 World and Olympic medals from 1978-1981




  • Lavinia Milosovici (ROU): Winner of 19 World and Olympic medals from 1991-1996.




  • Leonid Arkayev (RUS): Coach of the Soviet and Russian Olympic teams from 1972-2004.




  • Steffi Kraeker (GER): Winner of 10 World and Olympic medals between 1976 and 1981.


FIG Vice President Michel Leglise (FRA) who will be awarded the International Order of Merit for his contributions as the lead medical advisor for the International Gymnastics Federation for 30 years.



They join the following gymnasts who have been previously inducted:







  • Olga Korbut (USSR) 1988 Inductee.




  • Nadia Comaneci (ROU) 1993 Inductee.




  • Bart Conner (USA) 1997 Inductee.




  • Jack Gunthard (SUI) 1997 Inductee.




  • Mary Lou Retton (USA) 1997 Inductee.




  • Masao Takemoto (JPN) 1997 Inductee.




  • Arthur Gander (SUI) 1997 Inductee.




  • Bela Karolyi (ROU/USA) 1997 Inductee.




  • Leon Stukelj (SLO) 1997 Inductee.




  • Vera Caslavska (CZE) 1998 Inductee.




  • Savino Guglielmetti (ITA) 1998 Inductee.




  • Larissa Latynina (USSR) 1998 Inductee.




  • Takashi Ono (JPN) 1998 Inductee.




  • Cathy Rigby (USA) 1998 Inductee.




  • Ludmilla Tourischeva (USSR) 1998 Inductee.




  • Peter Vidmar (USA) 1998 Inductee.




  • Frank Bare (USA) 1999 Inductee.




  • Miroslav Cerar (SLO) 1999 Inductee.




  • Yukio Endo (JPN) 1999 Inductee.




  • Eugen Mack (SUI) 1999 Inductee.




  • Nelli Kim (BLR) 1999 Inductee.




  • Yuri Titov (RUS) 1999 Inductee.




  • Maxi Gnauck (GER) 2000 Inductee.




  • Li Ning (CHN) 2000 Inductee.




  • Ecaterina Szabo (ROU) 2000 Inductee.




  • Haruhito Yamashita (JPN) 2000 Inductee.




  • Nikolai Andrianov (SOVIET UNION) 2001 Inductee.




  • Ljubov Burda (SOVIET UNION) 2001 Inductee.




  • Bruno Grandi (ITA) 2001 Inductee.




  • Sawao Kato (JPN) 2001 Inductee.




  • William Thoresson (SWE) 2001 Inductee.




  • Teodora Ungureanu (ROU) 2001 Inductee.




  • Polina Astakhova (UKR) 2002 Inductee.




  • Agnes Keleti (HUN) 2002 Inductee.




  • Boris Shakhlin (UKR) 2002 Inductee.




  • Daniela Silivas (ROU) 2002 Inductee.




  • Keiko Tanaka Ikeda (JPN) 2002 Inductee.




  • Berthe Villancher (FRA) 2002 Inductee.




  • Max Bangerter (SWE) 2003 Inductee.




  • Dimitri Bilozertchev (RUS) 2003 Inductee.




  • Karin Janz (GER) 2003 Inductee.




  • Franco Menichelli (ITA) 2003 Inductee.




  • Kurt Thomas (USA) 2003 Inductee.




  • Alexander Dityatin (RUS) 2004 Inductee.




  • Takuji Hayata (JPN) 2004 Inductee.




  • Helena Rakoczy (POL) 2004 Inductee.




  • Heikki Savolainen (FIN) 2004 Inductee.




  • Yelena Shushunova (RUS) 2004 Inductee.




  • Svetlana Boginskaya (BLR) 2005 Inductee.




  • Valeri Liukin (KAZ/USSR) 2005 Inductee.




  • Akinori Nakayama (JPN) 2005 Inductee.




  • Erika Zuchold (GER) 2005 Inductee.




  • Vladimir Artemov (RUS) 2006 Inductee.




  • Eizo Kenmotsu (JPN) 2006 Inductee.




  • Natalia Kuchinskaya (RUS) 2006 Inductee.




  • Shannon Miller (USA) 2006 Inductee.




  • Simona Amanar (ROU) 2007 Inductee.




  • Yelena Davydova (RUS) 2007 Inductee.




  • Eberhard Gienger (GER) 2007 Inductee.




  • Shigeru Kasmatsu (JPN) 2007 Inductee.




  • Stoyan Deltchev (BUL) 2008 Inductee.




  • Ma Yanhong (CHN) 2008 Inductee.




  • Lilia Podkopayeva (UKR) 2008 Inductee.




  • Shuji Tsurumi (JPN) 2008 Inductee.




  • Dominique Dawes (USA) 2009 Inductee.




  • Octavian Belu (ROU) 2009 Inductee.




  • Viktor Chukarin (UKR) 2009 Inductee.




  • Elvira Saadi (UZB) 2009 Inductee.




  • Vitaly Scherbo (BLR) 2009 Inductee.




  • Yuri Korolev (RUS) 2010 Inductee.




  • Henrietta Onodi (HUN) 2010 Inductee.




  • Mikhail Voronin (RUS) 2010 Inductee.


International Order of Merit Recipients:







  • Norbert Bueche (SUI) 2003 Recipient




  • Dr. Zakaria Ahmad (MAS) 2004 Recipient




  • Daniel Baumat (SUI) 2005 Recipient




  • Ulrich Spieth (GER) 2006 Recipient




  • Vicelia Florenzano (BRA) 2007 Recipient




  • Professor Ludwig Schweizer (GER) 2008 Recipient




  • Margaret Sikkens Ahlquist (SWE) 2009 Recipient




  • Eileen Langsley (GBR) 2010 Recipient

You Might Also Like

0 comments